Edirne Tanıtım Ve Turizm Derneği’nden Sınır Ötesi Gönüllülük Faaliyeti

1483

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği, Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampı kapsamında 1-15 Temmuz tarihleri arasında biri Meksika, diğeri Finlandiya’dan olmak üzere 2 gönüllü ağırladı. Kamp tarihlerinin, 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festival haftasına denk gelmesi dolayısıyla farklı bir tecrübe yaşayan gönüllüler, gerek Saray İçi’nde gerekse Edirne’nin farklı yerlerinde yapılan etkinlikler vasıtasıyla şehir hakkında genel bilgi ve Kırkpınar’ın tarihi hakkında bilgi edinme fırsatı buldular.

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği tarafından hem kendilerine hem de Edirne’deki diğer turistlere uygulamak üzere hazırlanan ankette ilginç ve önemsenmesi gereken cevaplar göze çarpmakta. Finlandiya’dan gelen gönüllü Jenny, Edirne esnafının yeterli derecede İngilizce bilmemesinden yakınırken aynı zamanda Edirne esnafının, İstanbul esnafına nazaran daha kibar ve anlayışlı olduğuna dikkat çekti.

Sokak hayvanları için sokaklara bırakılan su kaplarından Finlandiya’da bulunmadığı söyleyen Jenny, ülkemizdeki neredeyse her ilde uygulanan bu uygulamayı çok beğendiğini ifade etti.

Meksika’dan gelen gönüllü Carolina ise Kırkpınar Güreşleri’nden çok etkilendiğini belirtti. Meksika ve Türk insanlarının sıcakkanlılk bakımından birbirine benzer yanları olduğunu söyleyen Carolina, Meksika’da ve İspanyolca konuşulan çoğu Güney Amerika ülkelerinde özellikle Türk dizilerinin yoğun şekilde izlenilmesinden dolayı, bu bölgelerde yaşayan insanların Türkiye hakkında fazlaca araştırma yaptığı ve Türkiye’yi ziyaret etme arzularının olduğunu söyledi.

Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampı süresinin bitişiyle şehrimizden ayrılan Jenny ve Carolina’ya Edirne Tantım ve Turizm Derneği olarak Edirne’ye özgü ürünler hediye edilip tekrar gelmeleri konusunda istekte bulunuldu.