30 / Ekim / 2023 - Pazartesi

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği (Kısa adıyla ETTDER) 1962 yılında Dr.Ratıp KAZANCIGİL öncülüğünde Edirne Valiliğinin ve Edirne Belediye Başkanlığı teşvikleri ile kurulmuş bir sivil toplum organizasyonudur.

Türkiye’de turizm ve tanıtım amaçlı kurulmuş ilk dernek olarak dikkat çekmektedir. Yıllarca turizm ve tanıtım amaçlı festival organizasyonları, fuar ve folklor etkinlikleri ile şehrimizin turizmine katkı sunmuştur. Bir çok süreli yayın, tanıtım materyali ve hediyelik eşya gibi ürünler üretmiştir.

Edirne tarihte Traklar’a merkez, Roma imparatorluğuna kale, Osmanlı İmparatorluğu’na başkent olarak ev sahipliği yapmış bir şehir olarak bir çok tarihi eser, kültürel ve turizm değerini taşımaktadır.

Meriç, Tunca, Arda nehirlerinin birleşme noktasında, Yunanistan ve Bulgaristan sınırında olmasından dolayı çok önemli coğrafi ve doğal turizm değerine sahip şehir olarak dikkat çekmektedir.

Derneğimiz Türkiye’de ve uluslararası platformlarda Edirne şehrinin tanıtılması ve turizm varlıklarının korunmasına yönelik çalışmalar amaçlamakta ve turizm değerlerinin uluslararası alana taşınmasına yönelik uluslararası projeler üzerinde işbirliği gerçekleştirmektedir.