Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği, Türkiye Turizm Ansiklopedisi’nde Yer Alıyor!

312

Türkiye’de turizm alanında özel ansiklopedi eksikliğini giderebilecek, bir araştırmaya başlarken araştırılan konudaki kavram, terim ve olaylarla ilgili genel bilgileri ve tanımların bulunabileceği net ve kesin yanıtların alınabileceği kaynak oluşturmak amacıyla hazırlanan Türkiye Turizm Ansiklopedisi, dünyanın en kapsamlı ve benzeri olmayan öncü bir turizm ansiklopedisi çalışmasıdır.

Turizm disiplinini farklı yönleri ile ele alıp, konu ile ilgili bilgileri bütün yönleriyle bir araya getiren Türk akademisyen, araştırmacı ve lisansüstü öğrencilerin katkılarıyla hazırlanmıştır. 2016 yılında hazırlıklara başlanan ve beş yıl gibi bir sürede iki koordinatör/editör, 31 araştırmacı tarafından hazırlanan Türkiye Turizm Ansiklopedisi’nde 2240 yazar ve toplam 8084 ansiklopedi maddesi yer almaktadır. 16 ciltten oluşan bu ansiklopedi, içerdiği konular, kapsamı ve getirdiği bazı yeni uygulamaları ile Türkiye’de hazırlanan ve yayımlanan ansiklopediler içinde ayrı bir yere sahiptir.

Ansiklopedinin 5. cildinde de derneğimiz üyesi Aydemir AY ve Yönetim Kurulu Başkanımız Bülent BACIOĞLU tarafından yazılan “Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği” maddesi özel bir vurguya sahiptir (https://www.turkiyeturizmansiklopedisi.com/edirne-tanitim-ve-turizm-dernegi). Bu madde, derneğimizin Edirne’nin tarihi, kültürel ve turistik zenginliklerini ortaya çıkarmadaki kararlılığını ve katkılarını yansıtmaktadır.

Türkiye’nin turizm mirasını ve bu alandaki bilgi birikimini derinlemesine inceleyen bu ansiklopedi, turizm alanında çalışanlar, araştırmacılar ve meraklılar için vazgeçilmez bir referans kaynağı niteliğindedir. Önümüzdeki dönemlerde yazılacak yeni maddeler ile Türk turizminin hafızasının genişletilmesi hedefleniyor.