1962 yılından beri Edirne merkezde, Edirne tanıtımı ve turizmin gelişimi için sivil olarak çalışma yapan bir organizasyon olan Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği, son yıllarda özellikle tarım ve tarıma dayalı turizm üzerine birçok çalışmalar yapmaktadır.

Edirne’de tarımsal turizmi canlandırmak, ekonomik ve tarımsal değerleri daha bilinir hale getirmek ve tarım odaklı kültürel-gastronomi turizmine geliştirmek amacı ile Trakya’nın vazgeçilmez simgelerinden biri olan ayçiçeğini ve ayçiçeği tarımını gelecek yıllara yönelik görsel hale getirmek amacı ile ayçiçeği tarlalarının görselliğinin ön plana çıktığı haziran-temmuz dönemi muhteşem görüntülerinin turizm ve sanatsal yönünü ön plana çıkarmak ve kullanmak amacıyla “2. Edirne Ayçiçeği Tarla Manzaraları Safari” adlı etkinliğine bu yıl da sınırlı sayıda fotoğraf gönüllüsü kabul edildi. Gelecek yıllara dönük sürdürebilir şekilde uluslararası etkinlikler dizisinin ilk adımlarını atmak için güzel bir deneyim daha yaşandı.

40 kişilik ekip ve 10 araçlık konvoyla Edirne merkez köyleri Hıdırağa, Menekşesofular, Büyükdöllük, Yolüstü, Büyükismailçe, Uzgaç ve Eskikadın Köyleri’nde önceden belirlenen tarla platolarında çeşitli temalar ve tarla manzaraları üzerinden fotoğraf çekimleri yapan katılımcılar aşırı sıcağa rağmen eğlenceli vakit geçirip köylerde misafir oldular.

Bu yıl yapılan etkinlik de bir gün ile sınırlı olup gelecek yıllara dönük işbirliğini teşvik etmek ve farkındalık kazandırmak amaçlı yapılmıştır. Etkinlik, Covid-19 sürecinde ek birtakım önlemler alınarak gerçekleştirilmiştir. Araçlara ve otobüse az sayıda katılımcı alınarak maske, eldiven ve dezenfektan önlemi alınmıştır. Etkinlik, yerel dondurma üreticisi Ondo Dondurma’nın dondurma ikramı ile başlamış ve devamında tarla platolarını gezen katılımcılar Büyükismailçe Köyü’nde ETTDER üyesi Erhan Akgün’ün (Akgün Peynircilik) hazırlamış olduğu “Edirne Peynirleri” masasını fotoğrafladılar. Edirne peynirini ön plana çıkarmak için yapılan çalışmaları aktardılar. Burada, Akgün Peynircilik katılımcılara Trakya lezzetlerinden oluşan ikramlarda bulundu.

Yapılan foto safari turunun sonunda ise ETTDER’in işbirliği yaptığı Eskikadın Köyü’nde verilen molada yine köyde üretim tesisi olan Helles Kurabiye’nin badem ezmesi ve bademli kurabiye ikramı ile çay molası verildi. Eskikadın Köyü’nün muhtarı ile geliştirilen projeler üzerine konuşuldu.

Organizasyonda emeği geçen Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği adına YK üyemiz Neslihan Çakır, üyelerimiz Çağla Yumuk Mercan, Yiğit Konaklılar, Esra Taşkın, Mesut Özder ve Turhan Ülgüdür’e, etkinliği destekleyen Trakya Birlik yönetimine, ETTDER üyesi Erhan Akgün’e (Akgün Peynircilik), yerel firmalarımız Ondo Dondurma ve Helles Kurabiye firmalarımıza, tüm katılımcı ve destek ekibine teşekkür ederiz.

Edirne’nin tarihi doğal ve tarımsal güzellikleri bitmez…

#edirnesunflower #ettder #akgünpeynircilik #trakyabirlik #ondodondurma #helleskurabiye#edirne #ayçiçeği #tarla #eskidadinköyü #tarlamanzaraları #günebakan #gündöndü #clytie #tourism #VanGogh #manzara #tarla #yağlıtohumlar #sunflower #sunshine #agrotourism #trakya #Thrace #view #field #plantation #infield#arable #panorama #Turkey #Helianthus #tournesol #sonnenblume #ettder #edirnetanıtımturizmderneği