İlhan Koman Anma Günü Düzenlendi

1010

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı, Trakya Üniversitesi Plastik Topluluğu ve Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği’nin (ETTDER) iş birliğiyle İlhan Koman’ın vefatının 36. yıl dönümünde Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde gerçekleştirilen anma günü etkinliğinde İlhan Koman’ın hayatı daha yakından anlatıldı. Etkinliğe katılanlar, İlhan Koman’ı daha yakından tanıma fırsatı buldukları için mutlu olduklarını belirttiler.

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte Bacıoğlu, “Edirneli büyük sanatçı merhum İlhan Koman’ın anma gününde ne yapabiliriz diye yola çıktığımızda, 2022 yılı vefat yıl dönümü çerçevesinde gelecekte daha büyük ortak çalışmalar için bir başlangıç ve itici güç olacak bir etkinlik hayata geçirmek istedik. Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı ve Plastik Sanatlar Topluluğu akademik danışmanları ile konuyu paylaştığımızda böyle bir fikir ortaya çıktı. İlhan Koman Konulu Resim Yarışması için hemen çalışmalara başladık. Bugün Sayın Kerem İşcanoğlu’nun konferansıyla da Türk da Vincisi olarak da bilinen sanatçıyı anma etkinliğimiz taçlanacak.” ifadelerini kullandı.

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Kerem İşcanoğlu’nun Edirneli heykeltıraş İlhan Koman’ın Edirne’deki yaşamı, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki hocalarıyla ve arkadaşlarıyla ilişkileri, “Grup Espas” ve “Kara Metal” yılları, sanatçının Paris ve Stockholm yaşamı ve buradaki üretimlerine değindiği konferansı dinleyicilerden beğeni topladı. İşcanoğlu, “Seğmenler Parkı çocukluğumun geçtiği yerdi. Ve ben buradaki Koman heykeliyle içli dışlı büyüdüm.” dedi. Daha çok “Akdeniz” adlı heykeli ve Anıtkabir’de yer alan “Sakarya Meydan Muharebesi” adlı rölyefiyle tanınan sanatçının soyut sanat, matematiksel heykel ve arts & crafts hareketi çerçevesindeki işlerine de değinen İşcanoğlu, “Koman heykellerinin kopyalarını Edirne’ye kazandırmamız gerekir.” ifadelerine yer verdi.

İlhan Koman’ı anma etkinlikleri kapsamında yapılan resim yarışmasında yetişkinler kategorisinde 1’inci Ali Gümülcine, 2’inci Enes Çamlıbel, 3’üncü İzlem Ekim oldu.

Çocuk kategorisinde ise dereceye girin isimler şu şekildedir: 1’nci Arya Çilingir, 2’nci Sıla Su Sönmezocak, 3’üncü Beste Gürdeniz.