Edirne’de Turizm Alanları Temizliği

1483

15 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde, çevre temizliğine dikkat çekmek amacıyla çoğunluğunu turizmcilerin oluşturduğu yaklaşık 50 gönüllünün katılımı ile Edirne’nin merkezi olarak adlandırılan “Altın Üçgen” alanı temizlendi.

Edirne’de, 15 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde ‘daha temiz bir dünya için el ele’ sloganıyla, doğayı korumak ve farkındalık oluşturmak için Selimiye, Eski ve Üç Şerefeli camilerin oluşturduğu “Altın Üçgen” olarak bilinen alan Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği önderliğinde, Çocuk Hakları Derneği, Otel Müdürleri, ciğer ustaları, lokanta çalışanları, turizm öğrencileri ve birçok çevre gönüllüsünün katılımı ile temizlendi.

“Amacımız Turizm Noktalarını Temizlemek”

Dünya Temizlik Günü’nde turizmciler olarak bir araya geldiklerini ve gönüller ile birlikte çöpleri toplayarak farkındalık yaratmak istediklerinin altını çizen ETTDER Başkanı Bacıoğlu, “Çevre temizliği ve plastiklerle mücadele büyük bir sorun. Bunun yanında sigara izmaritleri büyük bir kirlilik sorunu. Bugün Edirne turizmcileri, kent gönüllüleri ve Edirneli çevrecilerle bir aradayız. 50 kişilik bir grupla temizlik çalışması yapıyoruz. Turizm lisesinden öğrencilerimiz, vazgeçilmez gastronomik değerimiz tava ciğerin ustaları, servis elemanları, otel müdürleri olmak üzere Edirneli turizmciler burada. Amacımız turistlerin yoğun olduğu bölgelerde plastik çöpler ve sigara izmaritlerine odaklanarak bunun olumsuz bir şey olduğunun farkındalığını yaratmak. Temizlik etkinliğini “Altın Üçgen” dediğimiz turizmin kalbi olan yerde yapıyoruz. Bölgedeki insanlarda bizi izliyor ve bir bilinç oluşmasına katkı sağladığımızı düşünüyorum.” şeklinde konuştu.