“GÖR & DUY” Projesinde Öğrenme, Öğretme ve Eğitim Faaliyetleri Kapsamında İlk Etkinlik Filibe’de Gerçekleştirildi

1133
Erasmus+ Yetişkin Eğitimi Küçük İşbirliği Ortaklıkları Programı kapsamında, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği (ETTDER), Bulgaristan Filibe’den Courage Foundation (Cesaret Vakfı) ve Trakia Tourism Region (Trakya Turizm Bölgesi Yönetimi Teşkilatı) ve Kuzey Makedonya’dan Youth Council Next Generation Skopje’nin (Üsküp Gelecek Nesil Gençlik Konseyi) ortaklığı ve işbirliğinde yürütülen “See & Hear” projesinin öğrenme, öğretme ve eğitim faaliyetleri kapsamında ilk etkinliği 15-19.06.2022 tarihleri arasından Bulgaristan’ın Filibe şehrinde gerçekleşmiştir.
Etkinliğe, projenin hedef grubunu oluşturan 18 yaş üzeri gençlerden ve 55 yaş üzeri yetişkinlerden oluşan yaklaşık 15 kişi katılım gösterdi. Etkinliğe, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği adına proje irtibat kişisi danışma kurulu başkanımız Namık Kemal DÖLENEKEN, Ezgi KAMAR, İdil UYGUR katıldı. ETTDER YK Başkanı Bülent BACIOĞLU ve ETTDER Uluslararası İlişkiler Kurulu üyesi Sezgin KONDAL da proje etkinliklerini ziyaret etti. Etkinlikte Filibe tarihinin ve kültürünün değeri yüksek sembolik yerlerinin rotası oluşturulmuş ve seçilen tarihi yerler (anıtlar, saraylar, meydanlar vs.) gezilerek şehrin tarihi hakkında bilgiler verilmiştir. Etkinlik kapsamında; Stara Zagora şehrinin tarihi yerleri ve meydanları, Filibe’deki Roma Stadyumu, eski şehir (Old Town), Grebna Baza (kürek çekme kanalı), Bishop Basilika (Piskopos Bazilikası) gibi kültürel ve sportif destinasyonlar ziyaret edilerek şehrin kültür, turizm altyapısını oluşturan yerler hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Toplam 15 katılımcının olduğu etkinlikler sonunda katılımcılara sertifika verildi.
Proje kapsamında gençlerin ve yetişkinlerin bu yerler hakkında anlattığı kişisel hikayelerle bir video hazırlanarak, seçilen sembolik yerlerin diğer ülkeler ve kültürlerle olan bağlarını ana hatlarıyla açıklayan bir basılı versiyonu hazırlanacak olup; logo, raporlar, videolar, destinasyon çalışmaları, dijital haritalandırma gibi birçok proje çıktısı hazırlanacak. Proje sonuçları arasında ilgili vatandaşların, spor derneklerinin, yerel ve bölgesel kuruluşların ve yönetimlerin ve STK’ların bilgilendirilmesi, proje tarafından keşfedilen konulara ilişkin farkındalığın artırılması ve bölgedeki paydaşlar arasında faaliyetlerin görünürlüğünü artırmak için bilgilendirme ve tanıtım faaliyetlerinin yürütülmesi yer almaktadır.