VİDEO MAPPİNG GÖSTERİLERİ İZLEYENLERİ MEST ESTİ

1446

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği’nin (ETTDER), Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği 2014-2020 Programı kapsamında yürütülen “Eski Tarihsel ve Kültürel Koridorların Canlandırılması” proje, Edirne’de düzenlenen “3D Mapping” gösterileri ile sona ermiştir.

Avrupa Birliği Başkanlığı’nın ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının ikinci teklif çağrısı kapsamında yürütülmekte olan CB005.2.21.123 sayılı “Revival of Ancient Historical and Cultural Corridors – Eski Tarihsel ve Kültürel Koridorların Canlanması” isimli proje, Bulgaristan Harmanlı Belediyesi liderliği ile Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği’nin işbirliği ve ortaklığıyla yürütülmektedir. Projeye, Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla Avrupa Birliği tarafından eş finansman sağlanmaktadır.

Proje kapsamında gerçekleştirilen “3D Mapping” gösterileri ile Edirne’deki kültürel ve tarihi turistik yerlerin çekiciliğinin arttırılaması amaçlanmaktadır. Dört farklı noktada yapılan 3D Mapping gösterilerinin her birinde kentin estetiğine ve kentsel kimliğine uygun, eserlere zarar vermeden, eserin mimari dokusunu, formunu ve özelliklerini vurgulayan içerikler hazırlanmıştır. ETTDER’in proje kapsamında tedarik ettiği özel ekipman ve projektörler kullanılarak yeniden canlandırılan eserlere kent halkı büyük ilgi gösterdi.

COVID-19 önlemleri alınarak düzenlenen mapping gösterileri sırasıyla Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi içerisinde yer alan Eski Tren Garı’nda, Sultan II. Bayezid Külliyesi ve Sağlık Müzesi’nde ve Selimiye Camii’nde gerçekleştirilmiştir. Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde düzenlenen kapanış gösterisi ile proje sona ermiştir.

 “Bu yayın, CCI Numarası 2014TC16I5CB005 olan Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla Avrupa Birliği desteğiyle yayımlanmaktadır. Bu yayının içeriği tamamen Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği sorumluluğundadır ve hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin veya Programın Yönetim Makamının ve Ulusal Otoritenin görüşlerini yansıtmak için alıntılanamaz.”