II. EDİRNE LAVANTA TARLA GÜNLERİ

2159

Edirne’de tarımsal çeşitliliği arttırma, ekonomik ve tarımsal girdilere katkı sağlamai tarım odaklı, kültürel ve gastronomi turizmine destek olmak amacıyla 2018 yılında hayata geçirilen “Edirne Lavanta Tarla Günleri” bu yıl 10 – 16 Haziran tarihlerinde gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı ve Edirne Valiliği himayesinde, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği iş birliğiyle PEREJA’nın katkılarıyla gerçekleştirilen organizasyonda çok sayıda yerli ve yabancı turist fotoğraf çektirmek için tarlalara geldi.

Lavanta tarlası ziyaretleri; tarla konseri, lavanta hasadı, lavanta yağı üretimi gibi faaliyetlerin gerçekleştiği etkinlikte önceliğin lavanta tarımının nasıl yapıldığının anlatılması bunun yanında da agro turizme de katkı sağlamak olduğunu ifade eden Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, “Geçen yıl ilkinin gerçekleştirdiğimiz etkinliğe 30 bin civarında kişi katılmıştı, bu yılda önemli sayıda hem çiftçi hem de turistin katılacağı bilgisini alıyoruz.” dedi.

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile lavanta turizmi üzerinde 2 yıldır çalışma yaptıklarını belirterek, “Edirne Lavanta Tarla Günleri geçen yıl çok ilgi görmesi ve 10 binlerce insanın tarlaları ziyaret etmesiyle programlarımızı bu yıl biraz daha dolu yaptık. Toplam 7 gün sürecek etkinliklerimizde; lavanta tarla konserleri, uzman kişilerin konuşmaları, resim ve çocuk atölyeleri, lavanta gastronomisi üzerine denemeler, lavanta tarlasında yoga, el sanatları gibi benzeri etkinlikler düzenlenecek. Bugün 500 çocuğu burada lavanta tarlasıyla buluşturacağız. Asıl amacımız bir lavanta köyü oluşturmak. Tarımsal araştırmanın amacı da verimsiz topraklara lavanta ekimini yaygınlaştırıp çiftçinin gelirini artırmak. Yaklaşık 20 milyon kişi çıkan haberler sonrasında etkinliğimize ilgi gösterdiğini söyleyebiliriz. Dünya lavanta üreticisi Bulgaristan’dan da yarın Edirne’ye açılışımıza çok sayıda lavanta üreticisinin katılmak istediğini söyleyebiliriz. Bu anlamda burada 30 bin kişinin etkinlikler boyunca takip edeceğini ve sosyal medyadan da 10 milyon kişiye duyuracağımızı düşünüyoruz” dedi.

LAVANTA BAHÇESİNİN İLK KONUKLARI: HUZUREVİ SAKİNLERİ

Etkinlik başlamadan konuklarını ağırlamaya başlayan mor renkteki tarlaları; Edirne Huzurevi’nde kalan bazı yaşlılar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürü Bilgin Özbaş ve Edirne Huzurevi Müdürü Tamer Tahmazoğlu ile enstitüdeki lavanta tarlasını ziyaret etti.