ETT-DER 33. Selanik Philoxenia Uluslararası Turizm Fuarı’nda

1732

Uluslararası alanda Edirne’yi nitelikli olarak tanıtmak amacı ile son 4 yıldır Yunanistan’da ve birçok ülkede fuarlara katılan, festivallerde stand açan Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği bu yılda Selanik’teydi.

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği (ETTDER) 10-12 Kasım 2017 tarihleri arasında komşu ülkemiz Yunanistan’ın Selanik şehrinde düzenlenen 33. Philoxenia Uluslararası Turizm Fuarı’nda Edirne’yi temsil etti.  ETT-DER adına üyeleri; proje koordinatörü Neslihan ÇAKIR ve proje asistanı Çağla Yumuk MERCAN’ın katıldığı fuarda, Edirne’nin tarihi, kültürel, gastronomik ve turistik öğelerini tanıtmak, tur operatörleri ile görüşmek, seyahat acentalarına Türkiye ve Edirne hakkında bilgi vermek ve seyahat acentalarını ülkemize ve bölgemize davet etmek amacıyla görüşmeler gerçekleştirildi.

Dernek temsilcileri 10 Kasım sabahı Türkiye’den gelen yüzlerce kişi ile birlikte Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Selanik’te doğduğu evde düzenlenen törene katıldı. Aynı gün başlayan ve 3 gün süren turizm fuarında, ETTDER standını özellikle Yunanistan, Bulgaristan ve farklı ülkelerden katılan çok sayıda misafir, seyahat acenteleri, oteller ve turizme hizmet sağlayan farklı sektör temsilcileri ziyaret etti.

11 Kasım 2017 günü fuar etkinlikleri kapsamında Makedonya Üniversitesi, Kuzey Yunanistan Yunan-Türk Ticaret Odası ve T.C.Selanik Başkonsolosluğu tarafından “Türkiye-Yunanistan Arasındaki İşbirliği ile Turizmin Gelişimi” konulu bir panel düzenlendi. Yunanlı turistlerin gözüyle Türkiye’nin anlatıldığı panelde, Türkiye ve Yunanistan’dan turizm sektörü ile ilgili kurumların temsilcileri görüşlerini paylaştılar.

Fuarda EDİRNE standını ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Cengiz AYDIN, Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman OKAN ve Selanik Ticaret Ataşesi Serkan BURALI sınır komşusu olması itibariyle Edirne ile Yunanistan arasında turizm hareketliliğinin arttırılması için önümüzdeki dönemde Bakanlık ve Konsolosluk olarak çalışmalarda bulunacaklarını, Edirne’deki kamu, özel sektör ve STK’larla iletişime geçeceklerini belirttiler.

ETTDER Başkanı Bülent BACIOĞLU fuar ile ilgili yaptığı açıklamada : “ Edirne’yi özellikle kurumsal işbirliği geliştirmek adına fuarlarda ve çeşitli uluslararası toplantı ve festivallerde tanıtmaya çalışıyoruz. Bir anlamda bu yerlerde Edirne’nin sürdürebilir turizm anlamında tanıtılması adına danışmanlık hizmeti veriyoruz.  Bu yıl 33.sü düzenlenen Selanik Philoxenia Turizm Fuarı’na Edirne’yi tanıtmak amacıyla dört yıldır katılım gösteriyoruz. Derneğimizin fuarda yer alması hususunda işbirliğini devam ettiren  Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’ne, destek veren Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’na, Edrinus Edirnekari Atölyesi’ne, Keçecizade Badem Ezmesi ve Edmis Meyve Sabunları’na çok teşekkür ederiz.”

http://www.hudutgazetesi.com/haber/43721/adlar-stnde-turizm.html

ETT-DER 33. SELANİK PHİLOXENİA ULUSLARARASI TURİZM FUARI’NDA…