BULGARİSTAN’DA RESTORE EDİLEN OSMANLI MİRASI KÖPRÜNÜN AÇILIŞI YAPILDI

1613

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği’nin (ETTDER), Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği 2014-2020 Programı kapsamında yürütülen “Eski Tarihsel ve Kültürel Koridorların Canlandırılması” projesinde restore edilen Osmanlı mirası Siyavuş Paşa Köprüsü’nün açılışı gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği Başkanlığı’nın ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının ikinci teklif çağrısı kapsamında yürütülmekte olan CB005.2.21.123 sayılı “Revival of Ancient Historical and Cultural Corridors – Eski Tarihsel ve Kültürel Koridorların Canlanması” isimli proje, Bulgaristan Harmanlı Belediyesi liderliği ile Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği’nin işbirliği ve ortaklığıyla yürütülmektedir. Projeye, Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla Avrupa Birliği tarafından eş finansman sağlanmaktadır.

Yüzyıllar boyunca doğu ve batıyı birbirine bağlayan “Diyagonal Yol” koridorunun da turistik anlamda canlandırılmasının hedeflendiğini proje kapsamında restore edilen Siyavuş Paşa Köprüsü’nün açılışı gerçekleştirildi.  Açılışa Harmanlı Belediye Başkanı Maria KIRKOVA ve proje ekibi, ETTDER YK Başkanı Bülent BACIOĞLU ve proje ekibi ve Edirne Bulgaristan Başkonsolosu katılım gerçekleştirdi. Bulgaristan Harmanlı Belediye Başkanı Maria KIRKOVA’nın açılış konuşması ile başlayan program, geleneksel kıyafetler eşliğinde geleneksel halk oyunları ekibinin gösterisi ile devam etti. Ardından köprünün anahtarı, köprünün restorasyonunda görev alan mimar tarafından Harmanlı Belediye Başkanı Maria KIRKOVA’ya takdim edildi.

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği’nin (ETTDER) proje kapsamında tedarik ettiği özel ekipmanlar kullanılarak hazırladığı 3D mapping gösterisine katılımcılar büyük ilgi gösterdi. Gösterinin ardından kapanış yemeği gerçekleştirildi. Yemekte proje kapsamında hazırlanan broşür, kitapçık, termos gibi promosyon malzemeleri katılımcılara dağıtıldı. Harmanlı Belediye Başkanı Maria KIRKOVA ve Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent BACIOĞLU tarafından karşılıklı hediyeler takdim edildi.

“Bu yayın, CCI Numarası 2014TC16I5CB005 olan Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla Avrupa Birliği desteğiyle yayımlanmaktadır. Bu yayının içeriği tamamen Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği sorumluluğundadır ve hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin veya Programın Yönetim Makamının ve Ulusal Otoritenin görüşlerini yansıtmak için alıntılanamaz.”