Edirne Kırmızısı Hasat Günü Şenliği Yapıldı

1067
Uluslararası literatürde Rouge d’Andrinople ismiyle anılan Edirne Kırmızısı’na rengini veren “rubia tinctorum” bitkisi için düzenlenen hasat şenliği, 5 Ekim 2022 Çarşamba günü düzenlendi. Trakya Üniversitesi, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Kiğılı ve Kilim Grup işbirliğinde düzenlenen etkinlikte Edirne kırmızısı ile ilgili tarihsel süreç anlatılırken, bu renkle boyanan ürünlerin de tanıtımı yapıldı.
Derneğimizin Yönetim Kurulu üyesi, aynı zamanda Trakya Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Edirne Kırmızısı Projeler Koordinatörü Orkun AKMAN yaptığı açılış konuşmasında, Edirne Kırmızısı’nın geniş bir yelpazede ve disiplinlerarası olarak eczacılıktan modaya, tekstilden kimyaya, güzel sanatlardan turizme, tarihten edebiyata kadar birçok alanda değerlendirildiğini ve diğer kurum ve kuruluşların verdiği destekle de yapılan çalışmaların büyüdüğünü dile getirdi.
Etkinlik, EFOD’un “Kırmızı” adlı fotoğraf sergisi, Edirne Kırmızısı kitabının yazarı Sabriye CEMBOLUK’un katılımıyla imza töreni ve “Topraktan Kumaşa Edirne Kırmızısı” konulu panelle devam etti. Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün Karaağaç Mahallesi’ndeki bahçesinde kumaş boyama ve Edirne kırmızısına rengini veren “Rubia Tinctorum” bitkisinin hasadı ile etkinlik sone erdi.