ETTDER, Kurucu Üyelerinden “Dr. Saadet Yardım” ile Bir Araya Geldi.

2093

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu, Başkan Yardımcısı Emel Gönenç Güler ve Genel Sekreteri Neslihan Çakır, 1962 yılının Nisan ayında kurulan derneğin kurucu üyelerinden 95 yaşındaki Doktor Saadet Yardım ile yaşamının büyük bölümünü geçirdiği Dr.Bahattin Öğütmen Konağı’nda bir araya geldi ve anılarını dinledi.

Derneğimizin merhum Dr. Ratıp Kazancıgil öncülüğünde kurulduğunu anlatan ve dönemin Edirne’si hakkında bilgiler veren Yardım, Edirne’nin turizm anlamında gelişmesi için o dönemde birçok çalışma yaptıklarını ifade etti. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Sarayiçi’nde dernek olarak stant açtıklarını aktaran Yardım, Edirne’yi tanıtan broşürler dağıtıp kente özgü el işi malzemeleri sattıklarını dile getirdi.

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Emel Gönenç Güler ise Yardım’ın Edirne turizmine önemli katkılar yaptığını söyledi.

Turizm Haftası dolayısıyla derneğin kurucu üyelerinden Yardım ile bir araya geldiklerini belirten Güler, “1962 yılında kurulan derneğimiz Turizm Bakanlığından on yıl önce kurulmuş. Bu öngörüye sahip insanlar, kentin bugün ki turizmde geldiği noktanın mimarları. Çok önemli bir vizyon. Bugün de Saadet Yardım ile birlikteyiz. O yıllarda Edirne’nin iyi bir konuma gelmesi için çalışmış, hayalini kurmuş ve yaptıkları çalışmalarla önemli işleri başarmışlar. O dönemlerde Edirne’nin ilk turizm ögeleri ortaya konulmuş. Kırkpınar’da stant açıp hediyelik eşya satmışlar ve derneğin gelişmesine katkı sağlamışlar.” ifadelerini kullandı.