ETTDER 14. Uluslararası Gençlik Festivali “Muzite” ve 25. Ardas Gençlik Festivali’nde Yerini Aldı

1840

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği 5-15 Temmuz tarihleri arasında Bulgaristan’ın Sozopol şehrinde gerçekleşen 14. Uluslararası Gençlik Festivali “Muzite”, 24-28 Temmuz tarihleri arasında ise Yunanistan’ın Kastanies kasabasında gerçekleşen 25. Ardas Gençlik Festivali’nde stant açtı.
Uzun yıllardır, ulusal ve uluslararası etkinliklerde ve fuarlarda  Edirne’yi tanıtıcı faaliyetlerini sürdüren Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği yaz döneminde de tanıtım faaliyetlerine devam ediyor.
SOZOPOL’DE YARDIM KERMESİ VE TANITIM MASASI
Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği, T.C. Burgas Başkonsolosluğu iş birliğinde Bulgaristan’ın Sozopol şehrinde 5-15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen 14. Uluslararası Gençlik Festivali “Muzite” etkinlikleri çerçevesinde bir günlük  stant açtı. Sozopol’de tarihi şehir merkezi müze önünde açılan stantta Edirne’ye özgü; Edirne bebeği, meyve sabunu, Edirne süpürgesi, Edirnekâri ve hediyelik kıspet gibi ürünlerin tanıtımı yapıldı. Standa gelen ziyaretçilere badem ezmesi ve kurabiye ikram edildi. Ayrıca stantta Türkçe, İngilizce, Bulgarca ve Yunanca Edirne broşürleri ve haritaları dağıtıldı . Standa hem Edirne’yi tanıtan dokümanlar dağıtıldı hem de satışa sunulan Edirne lezzetlerinin bir kısmının geliri bağış olarak takdim edildi.

SINIRDAKİ ARDAS FESTİVAL’DE YİNE ETTDER VARDI
Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği; 24-28 Temmuz tarihleri arasında, Arda Nehri’nin Türkiye’ye girdiği noktaya çok yakın ve Pazarkule Sınır Kapısı’na 1 km mesafede bulunan,  komşu ülkemiz olan Yunanistan’ın Kastanies kasabasında, bu yıl 25.si düzenlenen Yunanistan’ın en itibarlı ve en katılımlı kültür sanat festivallerinden biri olan Ardas Gençlik Festivali’nde de geçmiş yıllarda olduğu gibi stant açtı.

Burada Orestiadalı ve çeşitli bölgelerden festivale gelmiş ziyaretçiler ile çeşitli temaslarda bulunan, yerel gazetelere demeçler veren  ve bölgedeki paydaş dernekler ile iş birliğine giren ETTDER üye ve gönüllüleri sınır aşan bölgesel turizme katkı sunmaya çalıştı. Festivalde sahne alan Türk sanatçı İpek Koç ve ekibine Edirne’ye özgü hediyelikler ve baklava ikram edildi. Ayrıca Ardas Festivali kapsamında düzenlenen 4. Arda Koşusu’na 20’ye yakın Türk sporcu da katıldı.
5 gün süren festival boyunca Edirne’nin tanıtımının yapıldığı stantta görev alan Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu: “Ardas Gençlik Festivali kültürel çeşitliliği içeren, sınırları aşan bir spor, sanat ve müzik festivaline dönüşmüştür. Yunanistan’ın en ünlü sanatçılarının Türkiye sınırına ve Edirne’ye bu kadar yakın bir noktaya gelmesi ve on binlerce kişiyi burada tam 25 yıldır toplaması çok önemli. Organizasyon komitesiyle olan iyi ilişkilerimiz uzun yıllardır devam ediyor. Standımıza gelen ziyaretçiler ve Türk misafirler için hem tanıtım hem de iletişim desteği veriyoruz.  Bu etkinliklerde; broşür desteği için Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne, ürün desteği için Keçecizade Badem Ezmesi, Arslanzade ve Sultanzade firmalarına teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı