Turizme ‘Ayçiçeği’ dokunuşu

1829
Edirne'de ayçiçeği tarlalarında gerçekleştirilen foto safaride fotoğrafçılar en güzel anı yakalamak için birbiriyle yarıştı. ( Salih Baran - Anadolu Ajansı )

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği organizasyonunda, geçtiğimiz günlerde yoğun ilgi toplayan Lavanta Günleri’nin ardından bu kez ‘Ayçiçeği Tarla Manzaraları’ etkinliği gerçekleştirildi… Şehir içi ve şehir dışından birçok fotoğrafçının katıldığı etkinlikte, Trakya’nın sarı gelini Ayçiçeği’nin görselliğinin ve sanatsal boyutunun arttırılarak, tarla manzaralarının turizm amaçlı kullanılması için farkındalık yaratılması amaçlandı…

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği organizasyonunda, geçtiğimiz günlerde yoğun ilgi toplayan Lavanta Günleri’nin ardından bu kez ‘Ayçiçeği Tarla Manzaraları’ etkinliği gerçekleştirildi. Türkiye’nin Ayçiçeği ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Edirne’de Ayçiçeği tarlaları turizm ve sanatsal açıdan da değerlendirilmeye başladı. Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği tarafından gerçekleştirilen organizasyonda şehir içi ve dışından birçok fotoğrafçı bir araya gelerek Ayçiçeği tarlalarında fotoğraf safarisine çıktı.

Sosyal medyada ‘Ayçiçeği Tarla Manzaraları’ ismiyle duyurulan etkinlik kapsamında Edirne’den yola çıkan fotoğraf tutkunları yaklaşık 200 km’lik alanda yol katederek 25 farklı noktada eşsiz görüntüyü ölümsüzleştirdi. Etkinlik kapsamında planlanan tarla konseriyse Çorlu’da 24 kişinin hayatını kaybettiği tren kazası nedeniyle iptal edildi.

“AMAÇ GÖRSEL, SANATSAL VE TURİSTİK AÇIDAN FARKINDALIK YARATMAK”

Etkinlik hakkında konuşan Edirne Turizm ve Tanıtım Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu, amaçlarının gelecek yıllarda yapılacak daha büyük etkinlikler için bu yıl altyapı oluşturmak olduğunu ifade etti. Bacıoğlu; “Ayçiçeği tarımının Edirne ve Trakya için önemini herkes biliyor. Tarihi ve turistik açıdan potansiyeli de herkes tarafından malum. Ayçiçeği’nin görselliğinin ve sanatsal boyutuyla birlikte, tarla manzaralarının turizm amaçlı kullanılması için farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Bu anlamda bu sene farkındalık amaçlı 1 günlük bir etkinlik düşündük. Ama gelecek yıllara daha güçlü, duyulabilir ve uluslararası etkinlikler düşünüyoruz” dedi.

Bu yıl etkinlik çerçevesinde sadece tarla safarisi gerçekleştirdiklerini, ileriki yıllarda daha büyük etkinlikler yapacaklarını ifade eden Bacıoğlu; “Bu sene planladığımız etkinliklerde sadece Ayçiçeği tarla safarisini gerçekleştirdik. Bunun yanında tarla konseri de yapacaktık. Onu tren kazasından dolayı iptal ettik. Sadece tarla safarisi yaptık. Fotoğrafsever katılımcılar çok güzel manzaralar eşliğinde ayçiçeği tarlalarını ölümsüzleştirdi. Şehir içinden ve şehir dışından birçok fotoğrafçıyla beraber ayçiçeği tarlalarında görselliği güzel yerlerden manzara fotoğrafları çekildi” diye konuştu.

http://www.hudutgazetesi.com/haber/48849/turizme-aycicegi-dokunusu.html