Edirne’de Hasat Zamanı

1720

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uzunköprü Kültür, Tarım ve Sanat Festivali kapsamında derneğimiz Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği işbirliğinde ve bölgenin üzüm üreticilerinden Öktem Bağcılık’ın destekleriyle dün Uzunköprü’nün Yeniköy Mahallesi’nde, bölgeye özgü bir üzüm çeşidi olan Papazkarası’nın hasadı gerçekleştirildi.

Uzunköprü ve Yeniköy halkının katılımıyla Makasbaşı mevkinde şarkılar ve türküler eşliğinde gerçekleştirdiğimiz bağbozumu sonrası köy meydanındaki tadım ve ikram kısmına geçildi.

Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen ve Dernek Başkanımız Bülent Bacıoğlu’nun da katıldığı etkinliğe İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin ve yöre halkından vatandaşlar katıldı.

Yeniköy, Kırcasalih, Aslıhan ve Şerbettar köylerinin bulunduğu aksta yetişen ve yöreye özgü özel bir üzüm çeşidi olan papazkarasının bölge ekonomisine ve gastronomisine kazandırılması adına yaptığımız olumlu görüşmeler yaptığımız bağbozumu etkinliğinin bundan sonraki yıllarda da gerçekleşmesi adına önemli adımlar atıldı.