Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği İzmir Travel Turkey’de…

1688

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği (ETT-DER) 6-8 Aralık 2018 tarihlerinde 4. Uluslararası Gastronomi Kongresi, 12. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ile İzmir Aşçılar Yarışması dahil üç ayrı etkinliğe katılmak üzere İzmir’deydi. Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu ile Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Akman, İzmir Fuar Alanı’nda yapılan ve yerli – yabancı binlerce katılımcının yer aldığı etkinliklerde Edirne turizminin ve gastronomik ögelerinin sürdürülebilirliği konusunda çeşitli acente temsilcileri, tur operatörleri, akademisyenler, gastronomi yazarları ve şef aşçılarla bir araya geldi.

ETT-DER Başkanı Bülent Bacıoğlu, turizm sektörü profesyonelleri için cazibe noktalarından biri olan etkinliklere katılarak Edirne turizmi adına olumlu görüşmelerde bulunduklarını, gastronomi açısından önemli birçok ögeyi barındıran Edirne’nin bu tür organizasyonlarda temsiliyetinin önemli olduğu vurgusunu yaptı.

İlk olarak 6-8 Aralık tarihleri arasında organize edilen ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin fuarcılık kuruluşu İZFAŞ, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Dokuz Eylül Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde bu yıl 4’üncü kez düzenlenen Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi’nin dünyanın önde gelen gastronomi ve turizm uzmanları ile eğitimcilerini bir araya getirdiğini ifade eden Bacıoğlu, kongre boyunca çeşitli seminerlere, workshoplara ve tadım atölyelerine katıldıklarını, asıl amaçlarının gelecek yıllarda burada stant düzeyinde tanıtım yapıp yapmayacaklarına karar vermek olduğunu, özellikle gastronomi turizmi konusunda birçok temasta bulunma şansı yakaladıklarını ve Edirne gastronomisinin ileriki yıllarda adından daha da söz ettireceğini ifade etti.
Bacıoğlu ayrıca, “Öte yandan Portekizli ve Japon şeflerin sunumlarını izledik. Acenteler ile görüştük. Makedon ve Romanyalı şeflerle Edirne’de bir etkinlik için irtibata geçtik. İlerleyen günlerde Edirne’de Balkan mutfağı üzerine çalışmalarımız olacak” dedi.

Bacıoğlu; acente ve tur operatörleri, oteller, konaklama tesisleri, havayolu şirketleri, Uluslararası Destinasyonlar, iş ve kongre turizmi, sağlık turizmi, yat ve kruvaziyer turizmi, konsolosluklar, turizm merkezleri, birlik ve dernekler, turizm taşımacılığı, otel ekipmanları ve kültür turizminin yanı sıra Kalkınma Ajansları, valilikler, belediyelerle de Türkiye’nin hemen hemen her noktası fuarda bir araya geldiğini kaydetti.
İzmir’deki fuar ve kongrelere Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği adına katılım sağlayan Dernek Başkanı Bülent Bacıoğlu ve Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Akman, 6- 8 Aralık tarihleri süresince “Gastroturistin Seyahat Motivasyonları”, “Gastronomi Turizminde Yerel Mutfakların Yeri”, “Gastronomi Turizmi ile Yaratıcı Turizmin İlişkisi” ve “Gastronomik Etkinliklerin Destinasyonların Tanıtılmasındaki Yeri” panellerine katıldılar. Bacıoğlu ve Akman ayrıca kongrede ve fuarda ikili görüşmeler sağladıkları Balkan Ülkelerinden ünlü şef ve aşçıları da Edirne’ye davet etti.