ETT-DER Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Geliştirme ve Çevre Koruma Konferansı’nda

1795

Trakya Üniversitesi Vakfı önderliğinde T.C. Tarım ve Orman ve Bakanlığı, Kırklareli Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Bulgaristan’dan Vishegrad Turist Derneği ile Yerel ve Bölgesel Kalkınma İçin Girişimler Derneği işbirliğinde “Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Geliştirme ve Çevre Koruma Konferansı” 22-23 Kasım 2018 tarihlerinde Edirne’de gerçekleştirildi. Konferansın açılışında konuşan Konferans Başkanı Doç. Dr. Emel Gönenç Güler, “Birkaç yıldan beri sürdürülebilir turizmi konuşuyoruz. Bu konferans aslında bugüne kadar yapılan turizm, çevre koruma ve diğer projelerin bir sonucu, ortak bir yararı oldu” şeklinde konuşarak tüm katılımcılara konferansa katıldıkları için teşekkür etti.

“Çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

Bulgaristan Vishegrad Turist Derneği Başkanı Atanas Atanasov da yaptığı konuşma da “Bu projede, bölgemizde turizmi daha fazla geliştirebilmek ve daha iyi irdelemek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu konferansın çalışmalarımıza nokta koymasını değil, başlangıç olmasını umuyorum. Çalışmalarımızı bizden sonra çocuklarımızın devam ettirmesini umuyorum” dedi.

Edirne tatlarını denediler

Açılış konuşmalarının ardından konferans, konuşmacıların sunumlarıyla devam etti. Sunum aralarında yabancı ülkelerden gelen katılımcılar otel girişine kurulan Türk kahvesi standında kahve içti, Osmanlı macunu ve şerbeti ile Edirne’ye özgü badem ezmesi ve deva-i miskin tadına baktı.

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği olarak standa gelen katılımcılara Edirne hakkında bilgiler verildi. Trakya Üniversitesi Turizm Bölümü Öğretim Üyesi ve ETT-DER Başkan Yardımcımız Doç. Dr. Emel Gönenç Güler’in başkanlık ettiği konferansa YK üyelerimiz Orkun Akman ve Neslihan Çakır hazırladıkları bildirileri ile katkı sundular.