“İlhan Koman Konulu Resim Yarışması” Başvuruları Başladı

924

A. YARIŞMANIN KONUSU

Yarışmaya katılacak resimler İlhan Koman’ı ve sanat işlerini hayal etmek, onun yaşamından esinlenerek imgelemeler yaratımına salık verecek mahiyette olmalıdır. İlhan Koman’ın tarihi görsellerinden ve eserlerinden esin bularak oluşturulacak katılımlar yarışmanın aradığı içeriğine uygun olacaktır.

B. YARIŞMANIN KURALLARI

 • Yarışma 6 yaşından büyük bütün katılımcılara açıktır.
 • Her sanatçı, yarışmaya 2 (iki) adet farklı orijinal işle katılabilir. Yarışmaya katılan sanatçılar, sergi için seçilen yapıtlarını Trakya Üniversitesi Plastik Sanatlar Topluluğu’na ve Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği’ne bağışlamış sayılırlar.
 • Yarışmaya katılım ücretsizdir. Gönderilecek her iş orijinal olmalıdır (fotokopi kabul edilmez). Bunlardan birisi Trakya Üniversitesi İlhan Koman Heykel ve Resim Müzesi koleksiyonuna alınacak, diğeri ise sergi amaçlı kullanılacaktır. Yarışmaya katılan eserler geri gönderilemeyecektir.
 • Yarışmaya; kömür kalem, yağlı, pastel, kuru pastel, kurşun kalem, rapido, sulu boya, akrilik boya, sanguine vb. teknikleri ile gerçekleştirilen kağıt üzerine yapılan çalışmalar kabul edilecektir. Yarışma bu tekniklerin bir arada kullanımına da açıktır.
 • Kağıdın veya plakanın ebadı 50 cm x 70 cm olmalıdır. Çalışmalar, sert bir malzemenin içinde, çerçevelenmemiş, paspartusuz olarak gönderilmelidir.
 • Yarışmaya gönderilecek eserler son 3 (üç) yılda yapılmış olmalıdır.
 • Her işin arka yüzünde kurşun kalemle sanatçının adı-soyadı, işin künyesi (tekniği, yılı, boyutu), sanatçının e-posta adresi, telefonu ve posta adresi yazılmalıdır.
 • Sanatçılar, baskılarını 27.12.2022 tarihine kadar elden ya da posta yoluyla “Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 22050 Karaağaç/ Edirne” adresine teslim edebilirler. Posta/kargo yolu ile gönderilecek çalışmalar, belirtilen adrese en geç 26.12.2022 akşamı ulaşacak şekilde gönderilmelidir. Geç başvurular kabul edilmeyecektir. Kargo nedeniyle oluşabilecek kayıp veya zararlardan Trakya Üniversitesi veya Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği sorumlu değildir.
 • Çalışmaların postalama masrafları sanatçılara aittir.
 • Seçici Kurul üyeleri yarışmaya katılmazlar. Seçici Kurul üyelerinden bir veya birkaçı değerlendirmeye katılamazsa oluşacak bu boşluk, çağrılacak Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Eleman(lar)ı ile telafi edilecektir.
 • Sergiye katılan ve ödül alan yapıtların her türlü kullanım hakkı Trakya Üniversitesi Plastik Sanatlar Topluluğu veya Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği’ne aittir.
 • Dereceye girmeye hak kazananlara ödülleri, Trakya Üniversitesi’nin düzenleyeceği sergi açılışında elden verilecektir. Sergi açılış günü alınmayan ödüller kargo ile karşı ödemeli gönderilecektir.
 • Sergilenen işlerin tümü bir elektronik katalog ile belgelenecektir. Sergilenmeye hak kazanan sanatçılara e-katalog ve e-katılım belgesi e-posta yolu ile gönderilecektir.
 • Şartnamede belirtilmeyen konularda Seçici Kurul kararı geçerlidir.
 • Yarışmaya katılanlar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılırlar.

C. DEĞERLENDİRME VE SERGİ

Seçici Kurul üyeleri tarafından yarışmaya başvuran eserler arasından sergilenecek eserler değerlendirilerek seçilecek ve içerisinden “ilk üçe giren” belirlenecektir. Dereceye girmeye hak kazananların ödülleri Trakya Üniversitesi tarafından düzenlenecek olan sergi açılışında veya 30 Aralık İlhan Koman Anma Günü etkinlikleri kapsamında verilecektir.

D. SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ

Prof. Melihat TÜZÜN / Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı

Doç. Dr. Deniz GÖKDUMAN / Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi

Doç. Kerem İŞCANOĞLU / Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi

Bülent BACIOĞLU / Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Kutalmış BAYRAKTAR / Sanat ve Kültür Yönetimi Çalışmaları Uzmanı

E. YARIŞMA SONUÇLARI

Yarışma sonuçları, 29 Aralık 2022’de http://guzelsanatlar.trakya.edu.tr/ web ve @tu.plastiksanatlartoplulugu Instagram adresinden duyurulacaktır.

F. ÖDÜLLER

Birincilik Ödülü: 600 TL

İkincilik Ödülü: 500 TL

Üçüncülük Ödülü: 400 TL

* Sergilenmeye hak kazanan her esere 1 (bir) adet eskiz defteri verilecektir.

** En başarılı bulunan çocuk katılımcıya teşvik armağanı olarak pastel boya takımı verilecektir.

İlhan Koman Konulu Resim Yarışması Şartnamesi