Bağları ile ünlü Uzunköprü Yeniköy’de rengarenk bir bağbozumu

2885

Uzunköprü Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu “Yayla Bolluk, Bereket, Hasat ve Bağbozumu Şenliği” kapsamında Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği, Yeniköy Muhtarlığı ve Öktem Bağcılık işbirliğinde tarımsal turizme dikkat çekmek amacı ile bağ bozumu etkinliği düzenlendi.

Bağ bozumu, bölgede “gırnata” olarak bilinen klarnet ile cümbüş ve davul çalan müzik ekibinin ezgileri arasında traktörlere binilerek, sepetler alınarak eğlenceli bir şekilde gerçekleşti. Müzik ekibi, Yeniköy Mahallesi’ndeki üzüm bağları girişinde bağ bozumu etkinliğine römorklar üzerinde gelen katılımcıları karşıladı.

Yayla Bolluk, Bereket, Hasat ve Bağbozumu Şenliği etkinliklerinde; Yeniköy bağlarında yöresel kıyafetleriyle Belediye Başkanı Özlem Becan, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği üyeleri ve Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu, Öktem Bağcılık adına Demir Öktem ve bağ ve üretim uzmanları, gazeteci, fotoğraf sanatçısı, yazarlar ve Yeniköy sakinleri eşliğinde bağ bozumu gerçekleştirildi.

Yerel ve papaz karası cinsi üzümlerin özellikle ön plana çıkarıldığı etkinlikte üzümler toplanarak sepetlere yerleştirildi. Yöresel kıyafetler giymiş gençler, sepetleri omuzlarına alarak bağlarda güzel görüntüler verdiler.

Etkinliğin organizasyonunda yer alan Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu da Edirne şehrinde birçok yerde bağcılığın eski güzel günlerine dönmeye başladığını ifade etti. Bölgenin ipek yolu üstünde olması ve uygun yetiştirme koşulları nedeni ile üzümle anıldığını ve yerel cinslerin de yetiştirildiğini de anlatan Bacıoğlu, “Bölgede bağcılıktan elde edilen gelir artıyor. Bu anlamda, bu artışla beraber bizler de  Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği olarak tarımsal turizmin gelişmesi içinde çaba gösteriyoruz. Gelecek yıllar, bu bölgede bağ bozumu etkinlikleri daha da büyüyerek artacak. Bu etkinlikte işbirliği yaptığımız Uzunköprü Belediyesi’ne ve Öktem Bağcılık firmasına teşekkür ediyoruz” dedi.

Gırnata, cümbüş ve davul çalan müzik grubunun Trakya yöresi ezgileri eşliğinde gerçekleşen bağ bozumu etkinliğinden sonra Uzunköprü Tarihi Değerleri Koruma ve Yaşatma Evi’nde, evin tarihi ile ilgili bilgiler aktarıldı. Öktem Bağcılık, bölge üzümleri ve şaraplarının sunumu yapıldı. Etkinlik,  yazar Ali İhsan Mete ile söyleşi ve imza programı, Savaş ve Grup Seyyah ve Tolga Sağ konserleri ile devam etti.