Trakya Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi Ziyarete Açıldı

1027
Fotoğraf: Gökhan Balcı/AA

Mimar Kemaleddin tarafından yapılan tarihi gar binası etrafında şekillenen ve içinde nostaljik kara treni, Lozan Anıtı,  İlhan Koman Heykel ve Resim Müzesi, Milli Mücadele ve Lozan Müzesi, Güngör-Rifat Arıbal Koleksiyonu gibi tarihi, kültürel ve sanat değerleri barındıran Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin bulunduğu Karaağaç Yerleşkesi’nde Trakya Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi ziyarete açıldı.

Trakya Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan TABAKOĞLU’nun katkı ve destekleriyle Fen Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yılmaz ÇAMLITEPE önderliğinde üniversitenin Biyoloji Bölümü akademisyenlerince müze tekniklerine uygun olarak 2022 yılında hayata geçirilmiş olup, 7 Ocak 2023 tarihinde açılışı gerçekleştirildi.

Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü akademisyenlerince 40 yıldır biriktirilen bitki ve hayvan örneklerinin sergilendiği müzede, Trakya bölgesinin biyolojik zenginliğini yansıtan örneklerin yanı sıra Türkiye’nin değişik bölgelerinden toplanan materyaller de yer almaktadır. Müze’de çeşitli omurgasızlar, böcekler, yumuşakçalar, bitkiler, balıklar, iki yaşamlılar, sürüngenler, kuşlar ve memeli hayvanlara ait toplam 754 türe ait 1923 materyal sergilenmektedir. Sergilenen bu koleksiyonlara ait bilgiler Türkçe ve İngilizce olarak dijital dokunmatik bilgi panellerinde ziyaretçilere sunulmaktadır. Edirne Kırmızısı, kökboya bitkisi (Rubia tinctorum, Rubiaceae) de müzede tanıtılmaktadır.