Avrupa Birliği Bakanlığının ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının birinci teklif çağrısı kapsamında yürütülen ‘Sürdürülebilir Turizmin Tanıtımının Desteklenmesi’ isimli proje kapsamında 29 – 30 Mayıs’ta Edirne’de, 31 Mayıs’ta Keşan’da ve 1 Haziran tarihinde Enez’de fotoğraf sergileri düzenlendi.

Proje kapsamında daha önce yapılan etkinliklerde belirlenen Edirne ve Kırklareli ilinden toplam 15, Bulgaristan Burgas bölgesinden toplam 15 tarihi sitenin fotoğraf çekimi yapıldı. Fotoğraflar arasından belirlenenlerin basımı ve çerçeveletilmesi sonrası fotoğraflar 29-30 Mayıs 2018 tarihlerinde 10:00 – 18:00 arası Edirne’de, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği binasının giriş katında, 31 Mayıs Perşembe günü saat 10:30 – 17:00 arası Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi Konferans ve Tiyatro Salonu Fuaye Alanı’nda, 1 Haziran Cuma günü saat 10:30 – 17:00 arası Enez Belediyesi Cumhuriyet Parkı’nda ziyaretçileri ile buluştu. Sürdürülebilir Turizmin Tanıtımının Desteklenmesi projesi hakkında ziyaretçilere bilgiler verildi. Sergi 9-10 Haziran günlerinde de Bulgaristan Burgas’da da ziyaretçilerle buluşacak.

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği proje koordinatörü Neslihan Çakır, şunları söyledi:“Proje kapsamında 30 turistik sitenin işaretlendiği ve anlatıldığı harita ve katalog basımı gerçekleştirdik. Katalogda 30 tarihi siteyle ilgili ilginç bilgiler verdik. Bu tarihi yerlerde görülebilecekler, yapılabilecekler, koordinatları, adresi, nasıl ulaşım sağlanabileceğini, ne kadar ücret ödeneceği, çalışma saatlerine kadar detaylı bilgiler verdiğimiz bir katalog hazırlandı. Ayrıca bu yerlerin fotoğraflarının basıldığı magnetler, proje hakkında bilgiler verdiğimiz broşürler, bilgilendirme tabelaları, termos bardaklar, yine tarihi yerlerin fotoğraflarını ve proje hakkında bilgi içeren posterler hazırlandı. 9 – 10 Haziran tarihlerinde Edirne’den 25 katılımcıyla Bulgaristan’ın Burgas şehrine gideceğiz. Bir gece konaklamalı şekilde ortağımızın ev sahipliğinde bir turizm fuarı gerçekleşecek. Edirne, Kırklareli ve Burgas şehirlerinden turizm acenteleri, otel temsilcileri, turizm hizmet sağlayıcıları ve kurumların katılacağı fuar iki gün boyunca sürecek ve proje tanıtım materyalleri katılımcılara hediye edilecek. Fuar boyunca proje ve sonuçları paylaşılacak, sürdürülebilir turizm konusunda bir seminer ve paydaşlar arasında karşılıklı görüşmeler gerçekleştirilecek. Böylece projemizi tamamlamış olacağız.”